Projekt, ki letos poteka že četrto leto zapored, združuje številne partnerje v skupnih prizadevanjih za osveščanje o pomembnosti čebel ter spodbujanje meščanov v prestolnici k ocvetličenju okenskih polic in balkonov z medovitimi rastlinami.
Urbano čebelarstvo v Ljubljani je v zadnjih letih doživelo pravi razcvet, tudi po zaslugi Mestne občine Ljubljana in družbe BTC, ki si aktivno prizadevata za pomoč čebelam v mestu. Tako letos v sodelovanju s partnerji že četrto leto nadaljujeta izvajanje projekta »Pomagajmo čebelici – Ocvetličimo mesto«, v okviru katerega se bodo skozi celo letos odvile številne aktivnosti.
Prvi sklop aktivnosti bo potekal med 8. in 22. aprilom 2017. V pomladanskem delu projekta se bodo zvrstili Cvetlični sejem na Tržnici BTC City ter Dnevi odprtih vrat pri različnih partnerjih projekta, ki bodo obiskovalcem ponudili vpogled v urbane čebelnjake, jim omogočili sprehod po Čebelji poti in jih seznanili z izzivi urbanega čebelarjenja. Dogodki v okviru projekta si bodo sledili še vse do konca leta. Čebelje vsebine bodo predstavljene s potujočo razstavo predlogov urbanih čebelnjakov in čebeljih stojišč, fotografskim natečajem »Cvetoče mesto« in natečajem za najlepšo narisano rožo, s strokovnim posvetom na temo urbanega čebelarjenja in razstavo fotografij »Urbana čebelja domovanja od Plečnika do danes«.
Mestna občina Ljubljana si je v Strategiji razvoja podeželja Mestne občine Ljubljana za programsko obdobje 2014-2020 začrtala strateški cilj: Zagotoviti kakovostne dobrine kmetijstva in gozdarstva iz ohranjenega okolja z namenom samooskrbe Mestne občine Ljubljana. »Na občini tako skrbimo za celo verigo, povezano s pridelavo – spodbujanje pridelave sadja in zelenjave ter živinoreje. V povezavi s samooskrbo dajemo velik pomen razvoju čebelarstva, saj se s čebelami in drugimi divjimi opraševalci zgodba samooskrbe tudi začne,« pojasnjuje Nataša Jazbinšek Seršen, vodja Oddelka za varstvo okolja Mestne občine Ljubljana, in dodaja: »Lani, ko je bila Ljubljana Zelena prestolnica Evrope 2016, smo v sodelovanju z družbo BTC in partnerji zasnovali projekt Čebelja pot, ki ga ob številnih drugih aktivnostih nadaljujemo tudi letos. Novost v naših prizadevanjih je postavitev učnega čebelnjaka v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani, organizacija Meseca medenih sladic in zasnova delovanja dežurne službe v primeru rojenja čebel v Ljubljani.«
»Ključ za uspeh letošnjega projekta in s tem omogočanja pogojev za življenje urbanih čebel v Ljubljani je v skupnih prizadevanjih – občine, organizacij in vsakega posameznika,« izpostavlja Maja Oven, direktorica Sektorja za tržno komuniciranje in odnose z javnostmi v družbi BTC. Družba BTC se za urbano čebelarstvo zavzema pod okriljem svojega trajnostnega stebra Misija: Zeleno. Z namenom ohranitve slovenske avtohtone čebelje vrste – kranjske sivke – se je že leta 2014 v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije lotila projekta »Pomagajmo čebelici v mestu« in na travniku pri Vodnem mestu Atlantis postavila urbani čebelnjak. »Dobro počutje čebel v ljubljanskem BTC Cityju potrjuje vsako leto bogatejša in neoporečna medena letina, kar potrjujeta dve analizi kakovosti medu. Veseli smo, da smo za spodbujanje urbanega čebelarstva uspeli navdušiti tudi trgovce na območju BTC Cityja Ljubljana in naše poslovne partnerje, ki so že ali pa načrtujejo postavitev urbanega čebelnjaka na svojih objektih,« še dodaja Ovnova.
V letošnjem projektu »Pomagajmo čebelici – Ocvetličimo mesto« sodelujejo partnerji in predstavniki Čebelje poti: Medex, Merkur, Hofer, Semenarna Ljubljana z vrtnimi centri Kalia in Minicity Ljubljana.
Petra Kalan Lubajnšek, vodja poslovnega razvoja v podjetju Medex: »Brez čebel ni življenja – so najpomembnejši opraševalec rastlin, od njih je odvisna kar tretjina pridelave hrane v svetu, čebela pa je tudi zelo natančen indikator razmer v okolju. Z medom, matičnim mlečkom, propolisom in cvetnim prahom čebele skrbijo za visoko hranilno pestrost in varnost vseh nas. V Medexu cenimo marljivost čebel in želimo, da se skrb zanje razširi na vse generacije. Za osveščanje najmlajših smo v okviru projekta »Pomagajmo čebelici – Ocvetličimo mesto« na Medexovi spletni strani pripravili brezplačno knjižico za otroke Čebelica Sivka in njene zabavne igre.«
Natalija Pavlin, direktorica trženja Semenarne Ljubljana: »Medovite rastline so pomembne za življenje čebel. Vsak posameznik lahko prispeva k ohranitvi čebel in ostalih opraševalcev s sajenjem medovitih rastlin. V projektu »Pomagajmo čebelici – Ocvetličimo mesto« sodelujejo vrtni centri Kalia Semenarne Ljubljana s prodajnim programom, ki zajema semena medovitih cvetlic in zelišč ter sadike okrasne drevnine, enoletnic in trajnic, s katerimi lahko privabimo čebele.«
Anže Voje, predstavnik za odnose z javnostmi v Merkurju: »V Merkurju smo veseli nadaljevanja projekta »Pomagajmo čebelici – Ocvetličimo mesto«, saj pomembno prispeva k zavedanju, kako pomembne so čebele za naše življenje, zdravje in obstoj. V Merkurjevih vrtnih centrih imamo na voljo širok nabor medovitih cvetlic, zelišč in dišavnic, ki lepšajo vrtove in okenske police ter tako pomagajo naši avtohtoni kranjski čebeli. Naš prodajni program smo v zadnjih letih dopolnili in ga še bolj približali urbanim vrtičkarjem. Letošnji projekt smo v Merkurju podprli s kuponi za ugodnejši nakup zelišč in dišavnic, pripravili pa smo tudi posebno spletno stran, kjer lahko vsakdo najde nasvete za urbano vrtičkanje. Vrtnarjenje je namreč mogoče kjerkoli. Če s tem prispevamo tudi k ohranjanju ravnovesja v naravi, pa je zadovoljstvo še večje.«
Miha Culiberg, direktor Minicityja Ljubljana: »Skozi tematske programe, ki jih izvajamo pod okriljem Minicityja Ljubljana v tematskem parku v BTC Cityju Ljubljana in v okviru delavnic po vsej Sloveniji, skozi vse leto spodbujamo otroke k odgovornemu ravnanju z okoljem. Med 8. in 15. aprilom smo v tematskem parku Minicity pripravili okoljevarstvene delavnice, pri katerih bodo otroci in starši spoznavali pomen čebel za naše življenje ter se naučili, kako lahko sami pomagajo pri zaščiti čebel.«
Maja Weinberger, menedžerka v oddelku odgovornega vodenja podjetja in zagotavljanja kakovosti izdelkov pri Hoferju: »Pri Hoferju smo se pred dobrimi tremi leti odločili, da s projektom »Skrbimo za medeno prihodnost« pričnemo aktivno opozarjati na pomen čebel. V Hoferjevem raziskovalnem čebelnjaku v upravno-logističnem centru podjetja v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije izvajamo raziskave cvetnega prahu in raziskujemo druge uporabne rešitve v čebelarstvu. Izsledki večletnih raziskav so uporabni za slovenski in širši prostor ter relevantni za celotno čebelarsko stroko. V želji po čim boljšem osveščanju o pomenu čebel se povezujemo z različnimi partnerji. Tako smo že drugo leto zapored družbo BTC in Mestno občino Ljubljana z veseljem podprli pri projektu za pomoč čebelam v mestu. V okviru projekta bomo z razdeljevanjem semen medovitih poletnih cvetlic in začimbnic poskrbeli za lepšo medeno prihodnost mesta.«
Podroben seznam dogodkov in aktivnosti je priložen sporočilu za javnost. Informacije v zvezi projektom bodo skozi leto objavljene na spletni strani: www.btc-city.com/CEBELE.
Dodatne informacije:
Maja Oven, direktorica Sektorja za tržno komuniciranje in odnose z javnostmi;
- T: 01/585 13 15
- E: maja.oven@btc.si