V znak zavedanja o pomembnosti čebel za obstoj življenja so danes ljubljanski osnovno- in srednješolci Ameriško ulico v BTC Cityju Ljubljana spremenili v Alejo sončnic. Z današnjim dnem se začenjajo tudi dnevi odprtih vrat pri urbanih čebelnjakih v Ljubljani. Obe aktivnosti potekata v sklopu projekta ‘Pomagajmo čebelici – Ocvetličimo mesto’, ki ga Mestna občina Ljubljana in družba BTC s podporo partnerjev v podporo čebelam izvajata že peto leto zapored.
To nedeljo, 20. maja, prvič obeležujemo svetovni dan čebel, ki je velik dosežek slovenskih prizadevanj. V Sloveniji razveseljuje podatek, da naj bi bil že vsak 200. Slovenec čebelar. Ob tem se poraja vprašanje, ali se bodo slovenske čebelarske tradicije nalezle tudi mlajše generacije. Pod okriljem programa Ekošola so svoj prijateljski odnos do čebel danes pokazali učenci z Osnovne šole Martina Krpana, Osnovne šole Zadobrova in Gimnazije Jožeta Plečnika Ljubljana. Več kot 50 jih je skupaj s partnerji projekta ‘Pomagajmo čebelici – Ocvetličimo mesto’ in pod budnim očesom Andreja Mramorja, strokovnjaka za hortikulturo iz podjetja Galanthus poprijelo za vrtnarsko orodje in vzdolž Ameriške ulice v BTC Cityju Ljubljana sadilo sončnice in druge medovite rastline. Skupaj so posadili okoli 1.900 medovitih rastlin, od tega preko 600 sončnic.
Zaradi slovenskih prizadevanj in tudi po zaslugi družbe BTC ter partnerjev čebelarjenje pridobiva na prepoznavnosti v Sloveniji in odmeva v svetu. Namen projekta ‘Pomagajmo čebelici – Ocvetličimo mesto’ je osveščanje o pomembnosti čebel in spodbujanje prebivalcev prestolnice k ocvetličenju oken in balkonov z medovitimi rastlinami. Poleg družbe BTC in Mestne občine Ljubljana projekt podpirajo tudi partnerji: A1 Slovenija, Medex, Hofer, Minicity Ljubljana in Semenarna Ljubljana z vrtnimi centri Kalia.
Miha Mermal, direktor PE Misija: Zeleno v družbi BTC: »V družbi BTC se čebelarstvu aktivno posvečamo od leta 2014, ko smo s partnerji zasnovali pobudo ‘Pomagajmo čebelici v mestu’. Z njo smo želeli opozoriti na pomen kranjske sivke in čebelarstva nasploh. Postavili smo lasten čebelnjak na travniku pri Vodnem mestu Atlantis, ki je postojanka na ljubljanski Čebelji poti. Letos smo vzpostavili tudi čebelji nadzorni center in radovednežem omogočili vpogled v naš urbani čebelnjak, ki mu bomo dodali še čebelnjake naših partnerjev. Ugodne pogoje čebelam omogočamo s sajenjem in sejanjem medovitih rastlin. In današnji dogodek kaže, da se tudi mlajše generacije zavedajo pomembnosti sožitja čebel in ljudi.«
Maruška Markovčič, vodja Čebelje poti in višja svetovalka na Oddelku za varstvo okolja v Odseku za razvoj podeželja na Mestni občini Ljubljana: »Sajenje sončnic in drugih medovitih trajnic lepo zaokroža letošnjo akcijo ‘Pomagajmo čebelici – Ocvetličimo mesto’. Izrednega pomena je vključevanje otrok v tovrstne akcije, saj tako že od malega razvijajo pozitiven odnos do narave, prepoznavajo svet in ponotranjijo vrednote, kot so strpnost, odgovornost, medsebojna pomoč in odgovoren odnos do prostora in sočloveka. Sončnice bodo razveseljevale mimoidoče in čebelam nudile celoletno pašo. S tem se v urbanem okolju ustvarja kakovosten prostor za življenje različnih živalskih vrst ter posledično krepi in ohranja biodiverziteta. Apeliram na vse, naj sončnice in vse druge zasajene rastline pustijo rasti. Tisti, ki si zaželi takšno rastlino, pa naj poseje seme na domačem vrtu ali okenski polici!«
Jasna Žaler Culiberg, lastnica tematskega parka Minicity Ljubljana: »Minicity Ljubljana v projektu ‘Pomagajmo čebelici – Ocvetličimo mesto’ sodeluje že tretje leto zapored. Za sodelovanje smo se ponovno odločili, ker je del projekta namenjen tudi izobraževanju otrok o pomenu čebel za naše življenjsko okolje, kar gre z roko v roki z našim poslanstvom malega mesta. V kreativnem otroškem mestu Minicity Ljubljana namreč prek didaktične igre skrbimo, da otroci in starši z realnimi rekviziti spoznavajo različne poklice in dejavnosti, ki jim bodo koristile v nadaljnjem življenju. Tako v času izvajanja projekta vsako leto pripravimo tedenske aktivnosti, namenjene spoznavanju čebel, okušanju medu, ustvarjanju kreativnih projektov na temo čebelic, spoznavanju medovitih rastlin, učenju čebeljega plesa, peki medenjakov itd. Prizadevamo si, da otroci spoznajo vlogo čebel na našem planetu in tudi doma, če je le možno, prispevajo, da imajo čebele dovolj medovitih rastlin za preživetje v urbanem okolju.«
Maja Weinberger, managerka v oddelku odgovornega vodenja podjetja in zagotavljanja kakovosti izdelkov pri Hoferju: »Čebele imajo za našo skupno prihodnost izjemno vrednost, zato smo pri Hoferju s številnimi aktivnostmi že pred leti pričeli osvetljevati njihov pomen. V sklopu lastne trajnostne iniciative ‘Danes za jutri’ osveščamo in sprejemamo ukrepe, ki že danes oblikujejo pogoje za boljši jutri. Z veseljem smo podprli tudi današnjo zasaditev sončnic, ki bodo barvale mesto in hkrati pomagale čebelam. Tovrstni projekti predstavljajo prednost tako za ljudi kot za male delavke, naše najmanjše partnerice.«
Petra Kalan Lubajnšek, vodja poslovnega razvoja v družbi Medex: »Nad Alejo sončnic smo navdušeni! Prav naši najmlajši so nam danes dokazali, da lahko vsak prispeva svoj delež, zasadi medovite rastline in s tem pomaga čebelici v mestu ali na deželi. V Medexu smo z veseljem podprli zasaditev Aleje sončnic, saj udejanja ključno sporočilo projekta ‘Pomagajmo čebelici – Ocvetličimo mesto’ in z dejanji širi zavest o pomenu čebel za naš obstoj.«
Zlatka Poličar, ekspert za družbeno odgovornost v družbi A1 Slovenija: »V A1 Slovenija smo se z veseljem pridružili akciji zasaditvi sončnic ob Ameriški ulici, saj bomo s tem omogočili še boljšo pašo vsem čebelam, ki domujejo na območju BTC Cityja. Na strehi poslovne stavbe A1 imamo trenutno štiri panje s štirimi čebeljimi družinami, kmalu se nam pridružita še dve. Panji na strehi se nahajajo ravno na točki, ki omogoča najboljši izlet čebel na gredice s sončnicami, kamor bodo prav gotovo naše čebele zahajale vsak dan. Našim in ostalim čebelicam na območju želimo, da jim sončnice prinesejo veliko sladkih užitkov, zdravo pašo in prijetno bivanje v danem okolju.«
Andreja Tomšič, vodja projektov za blagovne znamke v Semenarni Ljubljana: »Medovite rastline so pomembne za življenje čebel in vsak posameznik lahko prispeva k ohranitvi čebel in ostalih opraševalcev s sajenjem medovitih rastlin na vrtu, balkonu ali terasi. V projektu ‘Pomagajmo čebelici – Ocvetličimo mesto’ sodelujejo vrtni centri Kalia Semenarne Ljubljana s prodajnim programom, ki zajema semena in sadike medovitih cvetlic in zelišč ter sadike okrasnega drevja in grmičevja, s katerimi lahko privabimo čebele na vrt.«
Napoved prihodnjih dogodkov
Od današnjega dne do 27. maja bodo potekali tudi dnevi odprtih vrat pri urbanih čebelnjakih v prestolnici. Poleg tega v ponedeljek, 21. maja, Cankarjev dom, tudi s podporo družbe BTC, pripravlja poseben program, posvečen svetovnemu dnevu čebel. Natančen seznam terminov in čebelnjakov za dneve odprtih vrat ter druge podrobnosti o aktivnostih pod okriljem projekta ‘Pomagajmo čebelici – Ocvetličimo mesto’ so objavljene na spletni strani.
Dodatne informacije
Maja Oven, direktorica Sektorja za tržno komuniciranje in odnose z javnostmi
- T: 01/585 13 15
- E: maja.oven@btc.si
Ljubljanski šolarji posadili okoli 1.900 medovitih rastlin
Foto : Studio Bomba